BALTIC COUNCIL - Ieteikumi vecākiem, kas saviem bērniem izvēlas skolu Lielbritānijā

Ieteikumi vecākiem, kas saviem bērniem izvēlas skolu Lielbritānijā


21.septembrī Rīgā izstādē Days of International Education, kura notiks viesnīcas Radisson Blu Latvija (Elizabetes iela,55) konferenču centrā,
apmeklētāji varēs iepazīties ar Lielbritānijas valsts un privāto skolu pārstāvjiem. 

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties skolu? Kā britu izglītības sistēma atšķiras no Latvijas izglītības sistēmas? Kādas iespējas tā paver mūsu skolēniem? Kura skola būs piemērota tieši manam bērnam? Kura mācību programma? Kurā vecumā vislabāk braukt mācīties ārzemēs? Cik tas maksā? Uz šiem un citiem jautājumiem jūs atradīsiet atbildes izstādē Days of International Educational.

1.    Privāta vai valsts skola
Lielbritānija ir neapšaubāma līdere izglītības ziņā, un ir slavena ar savām privātajām skolām – pansijām. Vairākums no šīm skolām pastāv ne tikai daudzus gadus, bet gan daudzus gadsimtus. Tās neskar pastāvīgās izglītības reformas vai negaidītas mācību plānu izmaiņas. Bērnu izglītošanas kvalitāte un metodikas iedarbība ir izgājusi laika pārbaudi, ko var apliecināt tūkstošiem absolventu, kuru bērni un mazbērni pēc tam mācās tajās pašās skolās. Mūsdienās šīs skolas ir progresīvas mācību iestādes ar lielisku infrastruktūru, teicamu materiāli tehnisko bāzi, jaunākajām pētnieciskajām laboratorijām, prasmīgiem pasniedzējiem, un visu nepieciešamo sporta un citiem ārpus klases pasākumiem. Daudzi skolotāji ir Kembridžas un Oksfordas absolventi, kuriem ir doktora grāds. Šajās skolās skolēnus “nebaro ar karoti” un negatavo viņus eksāmeniem. Kā savu galveno mērķi skolas redz skolēna motivēšanu, un tādu apstākļu radīšanu, kas attīstīs skolēna ziņkārību, vēlmi mācīties un izzināt jaunas lietas.
Lielbritānijā ir daudzas skolas, kuru vēsture aizsākusies jau pirms vairāk nekā 300 gadiem, tāpēc mūsu skolēniem ir iespēja mācīties tajās pašās telpās, kur savulaik mācījušies angļu premjerministri vai pasaules slaveni zinātnieki un rakstnieki.
“Mēs mācām nevis skolai, bet dzīvei” – ir angļu privātskolu devīze. Mācību stundas ir tikai daļa no mācību un audzināšanas procesa. Liela uzmanība tiek veltīta ārpus klases aktivitātēm, kuru laikā tiek atklāti talanti, kurus grūti ieraudzīt sēžot skolas solā. Šajās skolās ir deju un teātra studijas, mūzikas nodarbības, mākslas studijas, neierobežotas iespējas nodarboties ar dažādiem sporta veidiem.
Topošajiem politiķiem un diplomātiem ir lieliska iespēja attīstīt savas runas spējas ANO spēlē vai debašu klubos. Skolēni aktīvi piedalās Duke of Edinburgh Award programmā, kas palīdz attīstīt līdera dotības, iemāca strādāt komandā un atrast izeju nestandarta situācijās. Programmas ietvaros skolēni iet pārgājienos un piedalās brīvprātīgo darbā.
Lielākā daļa privātskolu absolventu turpina mācības ne tikai top Lielbritānijas universitātēs, bet arī labākajās Nīderlandes, ASV un Kanādas universitātēs.
 
Izstādē apmeklētāji varēs iepazīties ar pārstāvjiem no: Dean Close school, Plymouth College, King’s College Saint Michael’s, Wycliffe College, Moyles Court School, St Clare’s Oxford, Abbey College Cambridge, Abbey DLD College London, Cardiff VI Form, Earlscliffe College, Queen Ethelburga’s Collegiate, David Game College, Sherborne International.

Runājot par valsts skolām, tās Lielbritānijā parādījās un kļuva obligātas bērniem līdz 14.gadu vecumam tikai 20.gadsimtā. Tās tika dibinātas kā skolas strādnieku bērniem. 1972.gadā skolas izglītība kļuva obligāta bērniem līdz 16. gadu vecumam. Vietējiem skolēniem un audzēkņiem no ES valstīm šādās skolās mācības ir bez maksas. Jāmaksā ir tikai par dzīvošanu un ēdināšanu skolas rezidencē.  
Izstādē Rīgā piedalīsies valsts skola The Royal School Wolverhampton. Šis ir unikāls gadījums, kad skola, kura 1850.gadā tika dibināta kā privātskola, 2016.gada septembrī saņēma valsts akadēmijas statusu.

2.    Skolas veids
Izvēloties skolu ir jāņem vērā, ka pastāv vairāk un mazāk selektīvas skolas; jaukta tipa skolas un atsevišķas skolas zēniem un meitenēm. Bez klasiskajām privātskolām- pansijām, tiek piedāvātas arī mūsdienīgas, tā saucamās “Independent VI Form Colleges”, kur nav skolas formas un slēgtas skolas teritorijas, un kur mācības notiek mazās klasēs (6-8 cilvēki) ar individuālu pieeju katram skolēnam. Tādas skolas ir piemērotas motivētiem studentiem, kas vēlas paši plānot savu laiku un dod priekšroku maksimāli universitātei pietuvinātai atmosfērai.

Daudzas no šāda veida koledžām pēc eksāmenu rezultātiem apsteidz tradicionālās privātskolas- pansijas. Piemēram, šī gada reitingos Cardiff Sixth Form College ieņem otro vietu Lielbritānijā pēc A-level eksāmenu rezultātiem. 89% no visiem rezultātiem 2019.gadā – A*/A.

3.    Programma
Līdz 14.gadu vecumam visiem skolēniem ir vienādi mācību priekšmeti, kas ļauj saņemt maksimālas vispārējo akadēmisko disciplīnu zināšanas. 14 gados sākas divu gadu GCSE programma, kuru pabeidzot 16.gados, visi skolēni kārto valsts eksāmenus.
GCSE programmas ietvaros skolēniem ir 10-11 mācību priekšmeti, no kuriem daži ir obligātie priekšmeti, un daži – izvēles. 16 gados sākas divu gadu A-level programma, kur mācību priekšmetu skaits samazinās līdz 3-4, bet tie ir priekšmeti, kas ir tieši saistīti ar nākotnes universitātes programmu.
Šeit ir iespēja koncentrēties saviem mīļākajiem priekšmetiem, un izvairīties no tiem, kuri paņem daudz laika un enerģijas, un nav saistīti ar skolēna interesēm un nākotnes plāniem. Piemēram, ja interesē eksaktās zinātnes, var izvēlēties mācīties matemātiku, augstāko matemātiku, fiziku un ekonomiku. Ja skolēnam labāk padodas humanitārie priekšmeti, nav obligāti jāizvēlas mācīties matemātika, bet var izvēlēties vēsturi, literatūru, biznesu, kādu no valodām. Kombinācijas var būt ļoti dažādas, arī tādas, kas apvieno eksaktos un humanitāros priekšmetus. Jebkurā gadījumā, šī ir padziļināta katra priekšmeta apguve (6-8 stundas nedēļā), ar ko arī britu izglītības sistēma atšķiras no mūsu.
Daudzas britu skolas piedāvā starptautisko IB programmu (International Baccalaureate), kur skolēni izvēlas 6 priekšmetus no piedāvātajām priekšmetu grupām. 3 priekšmeti tiek apgūti standarta līmenī un 3 priekšmeti – augstākā līmenī. Šeit ir svarīgi saistīt izvēlētos priekšmetus ar savu nākotnes universitātes programmu un saprast, kuri priekšmeti būs noderīgākie tieši konkrētai specializācijai.
IB programmas ietvaros skolēniem obligāti jāraksta 4000 vārdus gara paplašinātā eseja, jāpiedalās brīvprātīgo darbā un jāapgūst tāds priekšmets, kā zināšanu teorija. Universitātes visā pasaulē augsti novērtē IB programmu un atzīst doto kvalifikāciju. Lai saprastu, kura programma būs labāk piemērota jūsu bērnam, nāciet uz izstādi un iepazīstieties ar dažādām skolām, kā arī aprunājieties ar mūsu speciālistiem, kuriem ir liela pieredze darbā ar privātskolām.


4.    Iestājeksāmeni
Dažreiz vecākiem šķiet, ka viņi var izvēlēties savam bērnam pilnīgi jebkuru skolu, ja viņus apmierina mācību maksa. Diemžēl, tas tā nav. Anglijā ir vairāk un mazāk selektīvas skolas; “select” – atlasīt, t.i. skolas izvēlas skolēnus, balstoties uz akadēmiskajiem rādītājiem, intervijām un iestājeksāmeniem. Ir skolas, kas mums neļauj sūtīt skolēna pieteikumu, kamēr viņi nav redzējuši skolēna atzīmes par pēdējo mācību gadu. Ja atzīmes skolu apmierina, var sūtīt pieteikumu, maksāt skolas reģistrācijas maksu un gaidīt skolas iestājpārbaudījumus. Visas skolas uztic mums testēšanu, kas ir ērti gan skolēnam, gan viņa vecākiem. Alternatīvais variants – braukt uz Angliju un kārtot iestājpārbaudījumus skolā. 

Izstādē Rīgā piedalīsies: Dean Close school, Plymouth College, King’s College Saint Michael’s, Wycliffe College, Moyles Court School, St Clare’s Oxford, Abbey College Cambridge, Abbey DLD College London, Cardiff VI Form, Earlscliffe College, Queen Ethelburga’s Collegiate, David Game College, Sherborne International.

Ja jūs vēlaties uzzināt, kā iestāties skolā, kādi iestājpārbaudījumi ir jākārto, cik maksā mācības, kādas ir stipendiju saņemšanas iespējas, tad jums ir unikāla iespēja saņemt šo informāciju no skolu pārstāvjiem izstādes laikā.

Lēmums sūtīt savu bērnu mācīties ārzemēs ir ļoti nopietns solis vecāku dzīvē, tāpēc mācību iestādes izvēles jautājumam ir jāpieiet ļoti nopietni. 
 

Uz tikšanos izstādē!

Ieeja bez maksas!
 
DAYS OF INTERNATIONAL EDUCATION
21. septembrī Rīgā, viesnīcā Radisson Blu Hotel Latvija konferenču centrā (Elizabetes ielā 55).

Izstādes darba laiks: 10.00 - 17.00

Papildus informācija par izstādi un dalībnieku saraksts ŠEIT .

Izstādes rikotājs:
BALTIC COUNCIL FOR INTERNATIONAL EDUCATION - vadošā ārzemju izglītības aģentūra, oficiāls pasaules slavenu skolu, koledžu, universitāšu, starptautisko valodu skolu un nometņu partneris
 

Uz augšu