Ko Latvijas studentiem nozīmē Brexit?

 

Šodien jautājums par "Brexit" joprojām ir viens no populārākajiem, kad runa ir par izglītības iegūšanu Lielbritānijā.

Pēdējā gada laikā izstādes organizatori Baltic Council for International Education piedalījās  daudzās starptautiskās izglītības konferencēs, izstādēs, semināros un diskusijās, un praktiski visur tika pacelts jautājums par "Brexit" un tā ietekmi uz Eiropas Savienības studentiem.

Galvenais šī brīža secinājums – Lielbritānijas skolas un universitātes joprojām gaida studentus no Latvijas. Universitāšu rektori un dekāni, skolu direktori un pasniedzēji, un pat Izglītības ministrijas amatpersonas turpināja uzsvērt, ka izglītībai nav nacionalitātes un robežu, un nekādi politiskie lēmumi neliks britu skolām un universitātēm aizvērt savas durvis Eiropas Savienības studentiem. Starptautiskums ir viena no galvenajām britu izglītības īpašībām. Studenti un absolventi, ar kuriem tik ļoti lepojas britu augstākās izglītības iestādes, nāk no simtiem dažādu pasaules valstu, un Lielbritānija nekādā gadījumā nevēlas zaudēt savu labākās izglītības pakalpojumu sniedzējas statusu. 30 pasaules līderu dažādos laikos ir mācījušies Oksfordas universitātē, un starp London School of Economics absolventiem ir 18 Nobela prēmiju laureātu, 34 dažādu valstu prezidentu un premjerministru. Tādu piemēru ir ļoti daudz.

Universitātes
Šobrīd mūsu studentiem ar iestāšanos Lielbritānijas universitātēs nekas nemainās. ES studenti, kuri sāks savas bakalaura studijas Lielbritānijas un Velsas universitātēs 2019. gada septembrī, joprojām var saņemt kredītu visam mācību periodam. Mācības Skotijas universitātēs joprojām paliek bez maksas. Maģistrantūras studentiem joprojām ir iespēja saņemt kredītu 10609 sterliņu mārciņu apmērā un izmantot to mācībām vai dzīvošanai. Kredīta atmaksas noteikumi paliek nemainīgi. Kredīts tiek atmaksāts tikai tad, kad gada alga ir ne zemāka par 25000 sterliņu mārciņām, un jūs izmaksājat 9% no saviem ienākumiem, kas pārsniedz 25000. Tādejādi, piemēram, kredīta atmaksas summa pie gada ienākumiem, kas ir 27000 GBP, būs 15 sterliņu mārciņas mēnesī. Ja gada ienākumi nepārsniedz 25000, kredīts nav jāatmaksā.
Vēlamies atgādināt, ka Baltic Council palīdz ne tikai ar pieteikumu nosūtīšanu universitātēm, bet arī ar studiju kredītu noformēšanu.

Valsts skolas un koledžas
Mācības valsts skolās un koledžās Eiropas Savienības studentiem paliek bez maksas. Skolas atzīmē, ka neatkarīgi no "Brexit" rezultātiem, tiem skolēniem, kas jau ir iestājušies šogad, mācību nosacījumi nemainīsies.

Privātskolas
Šeit nekas nemainās. Šīs skolas vienmēr ir bijušas maksas, un mūsu studenti tajās ir stājušies vēl pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā. Pēdējo gadu laikā britu privātskolu popularitāte ir pieaugusi, un Lielbritānijas skolu sistēma ir atzīta par vienu no labākajām pasaulē.

Atpakaļ
Uz augšu