BALTIC COUNCIL - Vidusskolas programma ārzemēs – kuru izvēlēties?

Vidusskolas programma ārzemēs – kuru izvēlēties?

14.martā Rīgā (Radisson Blu Hotel Latvija) notiks ārzemju izglītības izstāde Days of International Education, kurā piedalīsies vidusskolas no Lielbritānijas, Vācijas, Austrijas un Portugāles.

Izvēloties skolu ārzemēs, gan vecākiem, gan arī skolēniem rodas jautājums par programmas izvēli. Lielbritānijā, piemēram, ir skolas, kuras darbojas pēc A-level programmas, un arī tādas, kuras piedāvā IB (International Baccalaureate) programmu. Mēģināsim saprast, kura programma ir labāka un būs piemērotāka tieši jums. Precizējam, ka runa būs par vidusskolu (pēdējie 2 gadi).

A-level
– klasiska britu vidusskolas programma 16-18 gadus veciem skolēniem, kuru pabeidzot, tiek kārtoti centralizētie eksāmeni. Iestāšanās universitātē ir atkarīga no šo eksāmenu rezultātiem. Skolēni mācās 3-4 priekšmetus 6-8 stundas nedēļā. Programma būs lieliski piemērota tiem, kas vēlas koncentrēties saviem mīļākajiem priekšmetiem un izvairīties no tiem priekšmetiem, kuri paņem daudz laika un enerģijas, un nav saistīti ar skolēna interesēm un nākotnes plāniem. Anglijā ir uzskats, ka lielu priekšmetu skaitu vajag mācīties līdz 16 gadu vecumam, sniedzot skolēnam priekšstatu par visām akadēmiskajām disciplīnām. 16 gados visi kārto centralizētos eksāmenus un saņem GCSE (General Certificate of Secondary Education) sertifikātu, un tālāk A-level programmā mācību process ir daudz padziļinātāks. Tāpēc, piemēram, zināšanu līmenis ķīmijā angļu skolas absolventam būs daudz augstāks par mūsu absolventa līmeni. Jā, viņam vidusskolas programmā nebija 15 vispārizglītojošu priekšmetu, taču, ja viņš stājas medicīnas programmā, universitāti interesēs skolēna zināšanas ķīmijā un bioloģijā, nevis, piemēram, vēsturē. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc Latvijas skolēnus neuzņem medicīnas fakultātēs. Dažreiz mūsu skolēniem nav skaidrs, kā var izvēlēties tikai 3-4 priekšmetus un nekļūdīties ar nākotnes universitātes programmas izvēli. Tomēr tas ir diezgan vienkārši. Piemēram, izvēloties matemātiku, ekonomiku un politiku, universitātē var izvēlēties studēt jebkuras programmas, kuras saistītas ar ekonomiku, finansēm, grāmatvedību, politiku, starptautiskajām attiecībām, jurisprudenci,  biznesu, tūrismu, loģistiku un daudz ko citu. Protams, inženierzinātnēm ir nepieciešama fizika, bet dizainam – pavisam cita priekšmetu kombinācija. Jūs nevarēsiet studēt bioloģiju vai apkārtējo vidi, neizvēloties bioloģiju kā vienu no A-level priekšmetiem, bet šie visi jautājumi tiek apspriesti, kad tiek uzsākts dokumentu iesniegšanas process mācībām skolā.

Papildus mācību priekšmetiem vairums skolēnu piedalās arī zinātniskajā pētnieciskajā projektā EPQ (extended project qualification), kuru augsti vērtē universitātes. A-level rezultāti ir iestājprasība visās britu universitātēs, bet ar tiem var stāties arī ASV, Dānijas, Kanādas, Nīderlandes un citu valstu universitātēs, kur mācības notiek angļu valodā.

IB (International Baccalaureate)
– starptautiskā vidusskolas programma, kura tika izstrādāta Šveicē 20. gadsimta 60.gados. Mūsdienās arvien vairāk skolu pasaulē (kur mācību valoda ir angļu) piedāvā šo programmu, ieskaitot Lielbritānijas skolas. Skolēni izvēlas 6 priekšmetus, 3 priekšmeti tiek apgūti standarta līmenī un 3 priekšmeti – augstākā līmenī. Priekšmeti ir iedalīti blokos un skolēnam jāizvēlas viens priekšmets no katra bloka. Tādā veidā visi skolēni apgūst gan humanitārās, gan eksaktās zinātnes. Šis ir labs variants tiem skolēniem, kas vēl nav izvēlējušies universitātes programmu. IB programmas ietvaros skolēniem obligāti jāraksta 4000 vārdu gara paplašinātā eseja, jāapgūst tāds priekšmets kā zināšanu teorija, kā arī praktiskais kurss Creativity, Action, Service (radošums, darbība, dienests). Universitātes augstu vērtē IB diplomu, ar kuru var iestāties jebkurā universitātē, kur mācību valoda ir angļu.

Lai labāk saprastu atšķirību starp abām programmām un uzzinātu, kādas ir to priekšrocības, stājoties dažādu valstu universitātēs, aicinām jūs saņemt informāciju no pirmavota.

14. martā Rīgā izstādē Days of International Education (Radisson Blu Hotel Latvia) jums būs unikāla iespēja tikties ar skolu pārstāvjiem no dažādām valstīm.

Izstādē piedalīsies:
Lielbritānija – Taunton School, Felsted School, King's College Saint Michaels, St Lawrence College, Abbey DLD Group of Colleges, ACS International School, Bosworth Independent College, St Clare's Oxford.
Austrija – American International School Salzburg.
Vācija – BBIS Berlin Brandenburg International School.
Portugāle– Nobel International School Algarve.

Ieeja bez maksas!
 
DAYS OF INTERNATIONAL EDUCATION
14.martā Rīgā, viesnīcā Radisson Blu Hotel Latvija konferenču centrā (Elizabetes ielā 55).

Izstādes darba laiks: 10.00 - 17.00

Papildu informācija par izstādi un dalībnieku saraksts ŠEIT .

Izstādes rīkotājs:
BALTIC COUNCIL FOR INTERNATIONAL EDUCATION - vadošā ārzemju izglītības aģentūra, pasaulē slavenu skolu, koledžu, universitāšu, starptautisko valodu skolu un nometņu oficiālais partneris.

Uz augšu